“Producenci uczą się na własnej skórze, że gdy przestarzała technologia e-papierosów jest używana do waporyzacji destylatów konopnych, często prowadzi to do złych doświadczeń konsumentów. Co gorsza, terpeny i kannabinoidy są narażone na degradacje, a smak jest pogorszony.

Szybki rozwój zapotrzebowania na gotowe vapy konopne, wydobył istotny problem w branży: niekompatybilność technologii z olejami konopnymi. To co świetnie sobie radzi z rzadkimi płynami typowymi dla e papierosów, niestety zawodzi przy gęstych olejach konopnych.

Płyn do e-papierosów vs. destylaty konopne

E-papierosy, reklamowane jako “zdrowsza” alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu, często są pozycjonowane jako zamiennik palenia. Obecne urządzenia do waporyzacji nikotyny zawierają duże wkłady, mocne baterie i grzałki niskiego oporu, zaprojektowane do zwiększenia stężenia dostarczanej nikotyny i ilości wydobywanego dymu. Te urządzenia są standardowo zaprojektowane do typowych mieszanek takich PG/VG nasyconych nikotyną, których właściwości fizykochemiczne, są skrajnie różne od ekstraktów roślinnych.

W przeciwieństwie do nich, ekstrakty konopne to złożone chemicznie substancję o wysokiej gęstości zawierające różne składniki, w tym m.in. kannabinoidy, terpeny i flawonoidy. Różnica w lepkości i składzie chemicznym płynów do waporyzacji konopi oznacza, że urządzenia i technologia odpowiednie dla płynów do e-papierosów nie będą działać w ten sam sposób dla konopi.

Wielkość kartridża i materiał jego wykonania mają znaczenie

Nikotyna i jej dodatki są bardziej wyrozumiałe dla stabilności przechowywania płynu do e-papierosów. W przypadku oleju konopnego jest zupełnie inaczej. Fizyczne i chemiczne właściwości konopi mają różne wzorce zachowań i interakcji. Wymaga to większej staranności przy przechowywaniu, ponieważ konopie nie są tak wyrozumiałe. Z czasem twój olej może ulec pogorszeniu, gdy jego skład się rozkłada, nie wspominając już o potencjalnym wydobywaniu się substancji i wpływie na jakość i smak oleju.

W miarę jak technologia waporyzacji konopi nadal się rozwija, niektórzy producenci sprzętu do waporyzacji konopi eksplorują większe pojemności. Dlatego wybierając większy kartridż, warto zapytać, jakie materiały są używane w sprzęcie, zwłaszcza te, które mają kontakt z olejem.

Kartridże wykonane z termoplastycznego (tutaj nie wiem jak to przetłumaczyć bo chodzi im o ten plastik bez BPA) lub szkła borokrzemowego zapewniają trwałość terpenów i zapobiegają ich reakcyjności zarówno w normalnych, jak i podgrzewanych warunkach.

Szybkie podgrzewanie nie zawsze jest dobre

Większość e-papierosów używa stopu niklu i chromu o nazwie NiChrome w swoich grzałkach. Problem z NiChrome polega na tym, że bardzo szybko osiąga wysokie temperatury. Jeśli ekstrakt konopny zostanie przegrzany terpeny i kannabinoidy ulegają degradacji. Przez co dużo mniejsza ilość substancji aktywnych zostanie dostarczona po sesji.

Z drugiej strony, specjalistyczni producenci sprzętu do waporyzacji konopi używają własnych cewek grzejnych. Są one wykonane z wyspecjalizowanych stopów, które podgrzewają ekstrakty w kontrolowany sposób. Unika się uszkadzających skoków temperatury, dzięki czemu terpeny i kannabinoidy są zachowywane, a smak oleju pozostaje wierny odmianie konopi.

Uważaj na sposób użycia bawełny

Budowa e-papierosów obejmuje siatkę i bawełniany ociek. Bawełna pełni rolę elementu nasycającego i w projekcie bezpośrednio styka się z elementem grzejnym w e-papierosach. Inaczej mówiąc, bawełna działa jako knot.

Ten projekt, gdy jest używany do waporyzacji konopi, niesie ze sobą realne ryzyko spalenia olejów i może potencjalnie prowadzić do zmian chemicznych, które stają się wątpliwe i szkodliwe dla ogólnego doświadczenia i cyklu życia oleju.

Z tego powodu odpowiednim projektem dla urządzeń do waporyzacji konopi jest wykorzystanie bawełny jako warstwy półprzepuszczalnej, która zabezpiecza ceramiczne rdzenie w obudowie. Ten projekt zapobiega kontaktowi bawełny z elementem grzejnym. Bawełna pozwala na równomierne przepływanie oleju do rdzenia do podgrzewania i nie działa jako knot.

Zagrożenie wysokim napięciem

Podczas projektowania baterii do e-papierosów nikotynowych producenci stosują wysokie napięcia, które przekraczają temperatury wymagane do waporyzacji oleju konopnego. Na przykład standardowa bateria e-papierosa zwykle ma opcje napięcia wynoszące 3,8 V, 4,5 V i 5,0 V. Taki poziom mocy niszczy zarówno smak, jak i właściwości oleju konopnego. Zamiast tego, aby zachować pełny profil smaku oleju konopnego, najlepiej działa niższe ustawienie cieplne. Aby zachować terpeny i kannabinoidy przy jednoczesnym utrzymaniu stałej gęstości pary, znaleźliśmy następujące ustawienia jako idealne:

2,6 V dla zachowania smaku i terpenów

3,4 V dla dużych chmur dymu

Modulacja mocy to kolejne rozważanie poza pojedynczym napięciem. Zarówno w minimalnych, jak i bardziej skomplikowanych formach, modulacja mocy może być korzystna dla ogólnego doświadczenia, a także dla bardziej skomplikowanych rodzajów olejów.

W prostych słowach, modulacja mocy polega na ustawianiu wysokich lub niskich punktów napięcia podczas trwania inhalacji na vejpie do waporyzacji. Te punkty napięcia pozwalają na chwilowe schłodzenie rdzenia w określonych momentach przed ponownym zwiększeniem temperatury. Dzięki temu temperatura pozostaje na stabilnym poziomie przez cały czas trwania inhalacji. Zapewnia to również dalsze zachowanie profilu terpenów.

Wybór odpowiedniego sprzętu do destylatów konopnych

E-papierosy wyznaczyły podstawy dla waporyzatorów konopnych. Jednak w miarę jak przemysł się rozwija, sprzęt do waporyzacji musi ewoluować. Jak wiele firm producenckich przekonało się na własnej skórze, przestarzała technologia e-papierosów nie nadaje się do tego zadania. 

Wybór sprzętu często jest pomijany lub pozostawiany na drugim planie. Jednak wybór odpowiedniego sprzętu to ważna decyzja, która bezpośrednio wpływa na postrzeganie twojego oleju i marki. Zastanów się, jak twój olej będzie współpracować z projektem i komponentami używanymi w twoim proponowanym urządzeniu do waporyzacji. Oraz miej na uwadze wpływ rozmiaru, materiałów konstrukcyjnych i szybkości podgrzewania.

destylat konopny 95% CBD